loader-logo

Badanie retencji użytkowników systemów zewnętrznych

Benefit Systems, Fit-Profit, Ok-System

Jak możemy zauważyć, udział firmy Benefit Systems na naszym rynku wciąż wzrasta. Jest to pewien trend, do którego nie wszyscy z Nas przywykli lub chcą przywyknąć, ale jest to fakt, któremu ciężko zaprzeczyć. Jedną z głównych zmiennych w naszej branży jest retencja klubowiczów, czyli tzw. „odnawialność karnetów”. O ile użytkownicy kart systemów zewnętrznych są niezależni, o tyle my sami jako prowadzący kluby fitness możemy dbać o nich tak samo, jak o własnych klubowiczów.

Warto zaznaczyć kwestię, jak duża jest obecnie rotacja wśród użytkowników systemów zewnętrznych, korzystających z danego klubu. Wspominam o tym dlatego, że w/w wysoka rotacja jest często ukryta pod ilością wejść z kart systemów zewnętrznych, a mianowicie:

Przykładowy klub akceptujący karty typu Benefit Systems, FitProfit, Ok System:

– Metraż: 1500,2

– Miasto o poziomie ludności w przedziale: 70.000 – 150.000 osób

– Wynik w ilości wejść w styczniu 2016 – 3212 wejść.

– Wynik w ilości wejść w styczniu 2017 – 3302 wejść

Na podstawie w/w wyniku możemy stwierdzić, że w skali dwunastu miesięcy odnotowaliśmy wzrost w liczbie wejść, więc wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku. Nic bardziej mylnego… Spójrzmy na poniższy wykres:

Na wykresie możemy zauważyć, że w/w wzrost w ilości wejść został wygenerowany w 85% przez totalnie nowych użytkowników, a zaledwie 15% tego wyniku stanowią osoby, które rozpoczęły korzystanie z naszego klubu dwanaście miesięcy wcześniej. Nietrudno policzyć, jak duży przychód mógłby pojawić się w naszym klubie, gdybyśmy utrzymali retencję użytkowników systemów zewnętrznych, na poziomie, np. retencji podanej przez organizację IHRSA dla Europy.